מפלגה מדברת חינוך? סיכום פרוייקט

אז השעה עכשיו 02:00. 

אני אחרי בדיקה המצעים של מעל 12 מפלגות שירוצו בבחירות לכנסת ה-24. 

במהלך הסקירה השתדלתי, כאמור, לבדוק את המצע בעיניים של בוחר ממוצע, אולי מעט מעליו. לאור הארות / הערות שקיבלתי לאחר הפרסום, חלקן היו ענייניות (וחלקן קצת פחות, שלא לומר - אלימות), אני מדייק את האופן שבו התבצע החיפוש.
הראש היה ראש של בוחר ממוצע שצריך לקבל טעימה מהמצע.
לא ניסיתי לחקור את הבדלי המצע האידיאולוגיים - אחרת הייתי נובר שעות כדי למצוא כל בדל.
המטרה הייתה לבחון את המצע בחוויית הבוחר הישראלי המתעניין במסגרת שגרת יומו. בתקופת בחירות - זה המבחן.


מהחיפוש שעשיתי ניכר כי מרבית המפלגות מבינות את העניין הזה וחיברו בין אתר רשמי למצע. לכל היתר יש עוד עבודה לעשות.

מה חיפשתי? נגישות ושקיפות, רשמיות וכמובן - חינוך

נגישות ושקיפות

הזמן היה מרכיב קריטי. חשוב היה שאצליח למצוא את המצע תוך 5 דקות. 

להיכן ניגשתי? לאתר הבית של המפלגה, כפי שהוא מופיע בגוגל. אם לא הייתי בטוח מה האתר הרשמי, ניגשתי לבדוק בעמודי הפייסבוק של המפלגות ו/או ראשיהן. 

אם מצאתי תוך 5 דקות - אחלה. 

אם לא, ניסיתי לדלות פרטי חינוך מהאתר הקיים.
אם לא מצאתי, המשכתי למפלגה הבאה.
אם מצאתי, הארכתי את הקריאה בעוד 10 דקות בערך, קורא כותרות ומרפרף על פסקאות מרכזיות. זה רבע שעה למפלגה שיש לה מצע.

במקומות שבהם יש רשימה מתמודדת, חיפשתי את המצע באתרי המפלגות המרכיבות את הרשימה (למשל חד"ש במשותפת והאיחוד הלאומי בציונות הדתית).

רשמיות 

המקום הרשמי ביותר הוא זה שהמפלגה מצביעה עליו כמקור רשמי, לצד המקור הרשמי שגוגל מצביע עליו. 

מה שיותר גבוה בעמוד התוצאות של גוגל, הוא המקור הרשמי ביותר. אם המפלגה מחזקת את הסברה הזאת - זה המקור שאותו בדקתי. 

במפלגת ימינה למשל היה חריג - כי המפלגה נותרה באותו מבנה, אבל שינתה את השם. לכן ניגשתי לבדוק את "הימין החדש". 

במפלגת "העבודה", השם נשאר אותו שם, אבל המפלגה עצמה עברה טלטלות מטורפות תוך שנתיים: האתרים הקודמים היו תחת כהונתו של אבי גבאי ואחר כך המפלגה שהובילו אורלי לוי אבקסיס ועמיר פרץ. 

גבאי ולוי-אבקסיס הן שתי אפיזודות שמפלגת העבודה תרצה לשכוח ולהתנער מהן. לכן חיפשתי מצע חדש ועדכני התואם את האג'נדה של "העבודה" בהנהגת מירב מיכאלי.

בציונות הדתית רק למפלגת נעם, הקטנטנה שברשימה שגם כך נאבקת לעבור את אחוז החסימה, היה מצע. לכן קשה היה לי להתייחס לזה בתור מצע שמייצג את כלל הציונות הדתית (אם כי ברשומה המוקדשת למפלגה התייחסתי לכך).
זאת לעומת המצע של חד"ש, שהיא הגדולה שבין מפלגות הרשימה המשותפת (שהיא עצמה המפלגה השלישית בגודלה בכנסת). לכן מצאתי לנכון להביא את המצע שלה.


חינוך

חיפשתי התייחסות ישירה של המפלגות לענייני מערכת החינוך, או לתהליכי החינוך המתרחשים בתוכה. 

כלומר, לא התמקדתי בנושאים בעלי היבטים חינוכיים משום שלטעמי לכל נושא יש חיבור לחינוך: ביטחון, זכויות אדם, כלכלה, בריאות, רווחה.  אז מה למדתי? 

קודם כל ששקיפות דיגיטלית היא ממש לא דבר מובן מאליו. 

לעתים הבלאגן בתחום הדיגיטל של המפלגות המתמודדות חוגג.
אני מנסה להבין אם מדובר בחוסר השקעה שנובע מהעדפה להתמקד בפרסונה בעידן הכניסה לפרטיות מרצון (טיק טוק, אינסטגרם, טוויטר) והיחס למצע כמעין שריד של פוליטיקה ישנה. מצד שני, אולי זאת גם שלב בארגון: יש קצת בלאגן, הציבור מפעיל ביקורת, המפלגות משפרות ומדייקות את הנוכחות הדיגיטלית שלהן. 

אני חושב שחלק מכבוד לציבור הבוחרים הוא שיתוף ב"אני מאמינ/ה" של הרשימה במקום נגיש בעידן הדיגיטל. זה לא משנה אם אתה כבר בשלטון או לא, אם את אשה או אם אתה גבר, אם אתה חרדי, ערביה, חילוני, דתיה. 

אם תרצו, זה חלק מהחוזה החברתי, האמנה החברתית בין הציבור בעידן הדיגיטלי לבין נבחריו.

אז שאפו לכל המפלגות שהשקיעו באתר רשמי מתוקתק ונגיש, במצע והקדישו התייחסות לתחום החינוך. נכון, בסדרת הכתבות שלי אני שולח חצי ביקורת ועוקץ לעתים מפלגות על דברים שאיני מסכים איתם - אך הערכתי שלוחה לכל אלו שהשקיעו ופרסמו מצע בתחום החינוך באתרן הרשמי:
מרצ, כחול לבן, ישראל ביתנו, תקווה חדשה, יש עתיד, וגם ל"ימינה" ולרשימה המשותפת שאמנם לא ניתן למצוא את המצע באתר שלהן - אבל אפשר למצוא אותו במקומות אחרים בצורה ברורה (אבל בחיאת, ארגנו את האתרים שלכם)

מצד שני, מפלגות חרדיות - אנחנו בשנת 2021. בשביל הציבור שלכן, בשביל הציבור הכללי, ספרו לנו במה אתן מאמינות, מה חשוב לכן, למה, איך אתן רואות את המציאות.
נתניהו, מיכאלי, סמוטריץ' - אנא, הקדישו מעט זמן כדי לארגן את הנוכחות הדיגיטלית שלכם, לכבד את התחום ולהקדיש לו מעט מחשבה. אני בטוח שיש לכם מה לומר בנושאי חינוך.
(תוספת מאוחרת: תודה לנעמה לזימי ממפלגת העבודה שלקחה את ההערות לגבי המצע לתשומת לבה. מחכה בכליון עיניים לעדכון האתר, מבטיח לעדכן את הנתונים כשזה יקרה). 


בתקופה הזו, כמו תמיד בדמוקרטיה, המפלגות חייבות לי הבוחר מצע נגיש. לכן אני מציע למבקרי ללחוץ על המפלגות שלהן לארגן את הדיגיטל שלהן בהתאם ולאגד את הכל סביב האתר הרשמי שלהן. אם לא מצאתי מצע בראש החיפוש בגוגל באתר הרשמי תוך זמן קצר, סימנתי X והמשכתי הלאה.

זה המבחן. מבחן הבוחר. במקרה הזה - המבחן שלי.

קשה, אבל מה לעשות. ככה זה.

ואולי מחשבה בכלל על חינוך ופוליטיקה: אם את/ה קורא/ת את השורות האלו ומאמין שחינוך ציבורי / פרטי איכותי הוא כלי לקידום חברתי והתפתחות אנושית - אולי הגיע הזמן שגם נדרוש מנבחרי ונבחרות הציבור שלנו לתת לו התייחסות ראויה? 
מצד שני - אם כבר יש שר/ה חינוך חדש שמדבר/ת חינוך, אולי נחשוב גם אנחנו - השטח - כיצד ניתן לסייע לו/לה? 
 
בהצלחה בבחירות, צאו להצביע!